Cascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh Scent, 81 ct.
Shipping

Highlights
- Tub Includes 81 dishwasher detergent ActionPacs
- Formulated with the grease-fighting power of Dawn
- No pre-wash required thanks to 2x scrubbing power
- Prevent hard water filming, keeping your machine clean


Members who viewed this also viewed
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113564.7401 out of 5 Stars. 11356 reviews4.7401 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct. $24.98 $0.30/ea
$2498current price $24.98$0.30/eaCascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct.
52054.8108 out of 5 Stars. 5205 reviews4.8108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct. $19.98 $0.19/ea
$1998current price $19.98$0.19/eaCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct.
14344.8103 out of 5 Stars. 1434 reviews4.8103 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct. $14.98 $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26204.4397 out of 5 Stars. 2620 reviews4.4397 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFinish Ultimate Quantum Dishwasher Pods, Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 90 ct. $19.81 Was $21.98 $0.22/ea
Now$1981current price Now $19.81, Was $21.98$21.98$0.22/eaFrom $19.81$2.17 offFinish Ultimate Quantum Dishwasher Pods, Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 90 ct.
42444.811 out of 5 Stars. 4244 reviews4.811 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545234.8588 out of 5 Stars. 154523 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938544.8417 out of 5 Stars. 193854 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz. $11.22 $0.09/foz
$1122current price $11.22$0.09/fozFrom $11.22Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz.
62604.8304 out of 5 Stars. 6260 reviews4.8304 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz. $9.98 Was $11.88 $0.11/foz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.88$11.88$0.11/foz$1.90 off and Sam's Cash EligibleSam's Cash offer ends Oct 27. Terms apply.Ends Oct 18Dawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz.
49674.4465 out of 5 Stars. 4967 reviews4.4465 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFinish Jet-Dry Rinse Aid, 38 fl. oz. $12.98 $0.34/foz
$1298current price $12.98$0.34/fozFinish Jet-Dry Rinse Aid, 38 fl. oz.
12354.8632 out of 5 Stars. 1235 reviews4.8632 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434424.8218 out of 5 Stars. 43442 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Platinum Gel Dishwasher Detergent, Fresh, 125 fl. oz. $12.48 $0.10/foz
$1248current price $12.48$0.10/fozCascade Platinum Gel Dishwasher Detergent, Fresh, 125 fl. oz.
10224.8356 out of 5 Stars. 1022 reviews4.8356 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz. $12.98 $0.20/foz
$1298current price $12.98$0.20/fozDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
73114.6771 out of 5 Stars. 7311 reviews4.6771 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct. $25.48 $0.35/ea
$2548current price $25.48$0.35/eaFrom $25.48Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
44044.8134 out of 5 Stars. 4404 reviews4.8134 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423734.8563 out of 5 Stars. 42373 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Superior Cleaning Power
Experience a new level of clean with Cascade Platinum Plus ActionPacs dishwasher detergent pacs, Fresh Scent. These dishwasher pacs are designed with 2x the scrubbing power, 2x the Dawn grease fighting power and 2x* the scrubbing power to help power through dried on food and even the toughest messes, giving you a superior clean every time.
Convenient and Efficient
With Cascade Platinum Plus ActionPacs, you can skip the hard work that comes with hand washing dishes. Each ActionPac comes with a 40% larger liquid top for added cleaning power, but still fits in your dishwasher detergent dispenser. Simply scrape your dishes and load them into your dishwasher.
Sparkling Results
You'll get virtually spot free gleaming glassware, dazzling dishes, and pristine pots and pans with every wash. This 81-count of Platinum Plus ActionPacs is sure to make washing dishes easy, save you time in the kitchen, and give your dishes that superior, sparkling clean look you want in your kitchen.
Save Water with Every Wash
Save up to 20 gallons of water per dishwasher load when you skip the pre-wash. Running the tap for 11 minutes of handwashing uses up to 24 gallons of water. So not only are you getting a superior clean, but you're also helping conserve water with every wash.
Specifications
- Size / Count: 81 count dishwasher detergent pacs
- Form: Single use detergent pacs
- Certifications and Claims: Save up to 20 gallons of water when using Energy Star certified dishwashers.
- Scent: Fresh Scent
- Septic Safe: Yes
- Allergens / Warnings: Contains fragrance allergens. Caution: Harmful if swallowed or put in mouth. May irritate eyes or skin. Do not get on skin or clothing. Keep out of reach of children. Refer to packaging for more information on warnings and First Aid Procedures
- Contains Bleach: No
- Different Packaging Advisory: Product may ship in different packaging than depicted in images
- Use Instructions: Always handle ActionPacs with dry hands. Add 1 ActionPac for 1 Load. Do not unwrap, puncture, or pull apart stuck together pacs. Place one Pac in the main dispenser and close dispenser door. Be sure to close tub after each use. Make sure items are dishwasher safe and follow manufacturer's instructions.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3,222 reviews
Verified Purchase
These things really work!
These things work as advertised. I’ve allllways pretty much hand washed my dishes before putting them in the dishwasher, but I did an experiment with this stuff the other day, and left burnt rice in one pan, and one covered with baked on cheese. Plates and utensils with died on food…. the works! To my amazement, everything came out perfectly clean! The super duper chemicals they use may not be good for you, but who cares, they work really?
Verified Purchase
you don't have to wash the dishes before putting them in the dishwasher with these I still do but you don't have to
Verified Purchase
We love Cascade dishwasher soap. Really does a great job. It's a bit pricy, but we feel it's worth it. 👍👌😊
Other popular items in Household Essentials Promotion
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct. $19.98 Was $24.98 $0.30/ea
Instant Savings
SponsoredNow$1998current price Now $19.98, Was $24.98$24.98$0.30/ea$5 off and Sam's Cash EligibleTerms apply.Ends Oct 27Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10834.4838 out of 5 Stars. 1083 reviews4.4838 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll $26.48 $0.02/sft
$2648current price $26.48$0.02/sftMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll
88384.741 out of 5 Stars. 8838 reviews4.741 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKingsford Original Charcoal Briquets, 2-Pack, 20 lbs. $23.48
$2348current price $23.48Kingsford Original Charcoal Briquets, 2-Pack, 20 lbs.
76514.8045 out of 5 Stars. 7651 reviews4.8045 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz. $9.98 $0.08/oz
$998current price $9.98$0.08/ozFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz.
17574.7672 out of 5 Stars. 1757 reviews4.7672 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Lemon Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz. $12.98 $0.20/foz
$1298current price $12.98$0.20/fozDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Lemon Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
413.3659 out of 5 Stars. 41 reviews3.3659 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88364.8366 out of 5 Stars. 8836 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627394.8197 out of 5 Stars. 62739 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDrizzilicious Halloween Box, 0.5 oz., 50 pk. $17.98 $0.72/oz
$1798current price $17.98$0.72/ozDrizzilicious Halloween Box, 0.5 oz., 50 pk.
284.4643 out of 5 Stars. 28 reviews4.4643 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheese, Fruit and Nut Snacks, 12 pk. $8.98 $0.75/ea
$898current price $8.98$0.75/eaMember's Mark Cheese, Fruit and Nut Snacks, 12 pk.
16554.4115 out of 5 Stars. 1655 reviews4.4115 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDrizzilicious Mini Rice Cakes Variety Pack, 0.74 oz., 32 pk. $15.88 $0.67/oz
$1588current price $15.88$0.67/ozDrizzilicious Mini Rice Cakes Variety Pack, 0.74 oz., 32 pk.
12224.7807 out of 5 Stars. 1222 reviews4.7807 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping